V čom sme možno iní? …viac o školách

s Nekomentované

Youth for Understanding sa od komerčných programov odlišuje hlavne tým, že svoje poslanie zameriava na hlbšie porozumenie medzi kultúrami a ľuďmi – to všetko zakladá na osobných skúsenostiach svojich výmenných študentov. Programy YFU nie sú pre každého. Sú vhodné pre tých mladých ľudí, ktorí nehľadajú vyšľapané cestičky, ale ktorí sú otvorení objavovaniu a uvedomujú si, že život sa dá žiť viac ako iba jedným spôsobom.

Naši študenti sa počas výmenného pobytu stávajú samostatnejšími, vynachádzavejšímizdravo sebavedomými. Skúsenosti zbierajú vo svojich hostiteľských rodinách, medzi svojimi novými kamarátmi a v neposlednom rade aj na nových školách. Snažíme sa v každej krajine nachádzať školy, s ktorými plánujeme spolupracovať dlhodobo – ktoré sú zahraničným študentom otvorené a vítajú ich. U nás na Slovensku sme si vytvorili nadštandardnú spoluprácu s viacerými školami medzi ktoré patria napríklad aj Bilingválne gymnázium C.S. Lewisa, Gymnázium v Pezinku, Gymnázium Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou, Gymnázium A. Bernoláka v Námestove, Gymnázium Opatovská 7 a Alejová 1 v Košiciach či Evanjelické kolegiálne gymnázium v Prešove…

V čom sú zahraničné stredné školy podobné našim školám a v čom sa od nich odlišujú? To by si mal zažiť a zistiť každý sám. My sme sa od našich výmenných študentov dozvedeli napríklad toto:

„Super na škole na Novom Zélande je to, že sa nemusíme toľko snažiť. Študenti chodia skola2len na 6 predmetov a tempo učiva nie je rýchle. Na veľa predmetoch sa vlastne ani neučí, len sa pracuje na zadaniach. Učitelia sú tu uvoľnenejší, priateľskejší, viac sa s deckami bavia. Väčšina vám dovolí mať v uchu slúchadlo, ak robíme čo máme.“ dozvedeli sme sa od Petry z Nového Mesta nad Váhom.

„Mňa na austrálskych školách úplne dostalo ich skvelé vybavenie na športy. Tenisové kurty, ihriská, niektoré školy mali aj plavárne… študent si mohol vybrať, čo ho bavilo. A súčasťou vyučovacích predmetov bol aj jeden zameraný na „outdoorové“ aktivity. Lozilo sa s vybavením do jaskýň a podobne. Celkovo je to super krajina na outdoorové aktivity. Ešte jedna zaujímavosť – uniformy. Najprv sa mi to zdalo divné a neprirodzené, no rýchlo som si na uniformu zvykla a ocenila prednosti – netreba riešiť, čo si obliecť. Dnes som zástankyňou uniforiem na školách,“ dodáva Zuzka z Vinosadov.

„Tu na škole vo Fínsku je všetko iné. Škola sa prispôsobuje žiakom. Systém je veľmi individuálny. Školský rok sa delí na 5 semestrov (jakso) a na konci každého semestra je skúškový týždeň. Ak žiak skúšku nespraví – má nárok na dve opakovania.

Jedna hodina má 75 minfinsko_skolska-stanovackaút, prestávky 15 a obed 30. Obedy sú tu zadarmo a sú dobré (v porovnaní so slovenskými…nečakaj Taliansko, ale je to dobré.). Učiteľom žiaci tykajú a oslovujú ich krstnými menami. Niektoré kurzy sú povinné, iné si môžeme zvoliť – výber je obrovský. Ak ti predmet nevyhovuje, môžeš ho počas semestra zrušiť alebo zmeniť. Rozvrhy si robíme sami – online. Všetko je veľmi moderné a zdigitalizované. Na jedno miesto nám chodia správy od učiteľov, väčšina učebníc je online a takisto sa robia aj domáce úlohy. Celkovo sa to dosť podobá na vysokoškolský systém a je len a len na tebe, či si plníš povinnosti a zadania.

V školách je veľmi pohodová a rodinná atmosféra. Všetci prváci dostanú tútorov (dvaja starší žiaci) a tí im počas celého roka pomáhajú. Máme dokonca aj zvláštny kurz určený špeciálne na to, aby sme sa správne rozhodli čo chceme v živote robiť. Tam nám učiteľ pomáha si vyberať školy, správne kurzy a pomáha hľadať možnosti“ napísala nám o fínskej škole, na ktorej študuje, Ema z Liptovského Mikuláša.

„Na mojej škole v Japonsku si študenti nesmú fajaponsko_skolarbiť vlasy, lakovať nechty, či nosiť šperky (ani minináušnice nie sú povolené). Ešte aj farba gumičky do vlasov je povolená iba jedna – čierna. A všetci nosia uniformu. Aby to študenti nebrali na ľahkú váhu, učitelia na školách uniformy kontrolujú. ” vysvetlila nám Namiko z Pezinka, ktorá v Japonsku práve študuje.

A pokračuje: „Štýl výučby sa od nášho asi najviac líši v tom, že sa na jednotlivých predmetoch priebežne neskúša. Len sa preberá učebná látka a vypracováva sa veľmi veľa domácich úloh. Po 2 mesiacoch nasleduje týždeň, kedy Vás skúšajú všetci. Bežne sa vtedy stane že píšete veľkú (100 bodovú) písomku aj zo 4 predmetov za deň.

Dôležitou súčasťou japonského školského života sú školské kluby po vyučovaní. Máte na výber od kultúrnych po športové kluby – nájdete tu skoro všetko na čo si spomeniete. A potom sa svojej záľube venujete ako Japonec – naplno. Niektoré zo školských kubov mávajú tréningy každý deň vrátane víkendov a v niektorých trénujú aj dvojfázovo!“

Toto, samozrejme, je len príklad škôl a krajín, kde si štúdium môžete vyskúšať. My ich máme v ponuke oveľa viac. Stačí si vybrať a môžete začať zbierať vlastné školské zážitky a skúsenosti.

Zanechať komentár