Youth for Understanding sa od komerčných programov odlišuje hlavne tým, že svoje poslanie zameriava na hlbšie porozumenie medzi kultúrami a ľuďmi – to všetko zakladá na osobných skúsenostiach svojich výmenných študentov. Programy YFU nie sú pre každého. Sú vhodné pre tých mladých ľudí, ktorí nehľadajú vyšľapané cestičky, ale ktorí sú otvorení objavovaniu a uvedomujú si, že život sa dá žiť viac ako iba jedným spôsobom.
Naši študenti sa počas výmenného pobytu stávajú samostatnejšími, vynachádzavejšími a zdravo sebavedomými. Skúsenosti zbierajú vo svojich hostiteľských rodinách, medzi svojimi novými kamarátmi a v neposlednom rade aj na nových školách. Snažíme sa v každej krajine nachádzať školy, s ktorými plánujeme spolupracovať dlhodobo – ktoré sú zahraničným študentom otvorené a vítajú ich. U nás na Slovensku sme si vytvorili nadštandardnú spoluprácu s viacerými školami medzi ktoré patria napríklad aj Bilingválne gymnázium C.S. Lewisa, Gymnázium v Pezinku, Gymnázium Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou, Gymnázium A. Bernoláka v Námestove, Gymnázium Opatovská 7 a Alejová 1 v Košiciach či Evanjelické kolegiálne gymnázium v Prešove…
V čom sú zahraničné stredné školy podobné našim školám a v čom sa od nich odlišujú? To by si mal zažiť a zistiť každý sám. My sme sa od našich výmenných študentov dozvedeli napríklad toto:
„Super na škole na Novom Zélande je to, že sa nemusíme toľko snažiť. Študenti chodia len na 6 predmetov a tempo učiva nie je rýchle. Na veľa predmetoch sa vlastne ani neučí, len sa pracuje na zadaniach. Učitelia sú tu uvoľnenejší, priateľskejší, viac sa s deckami bavia. Väčšina vám dovolí mať v uchu slúchadlo, ak robíme čo máme.“ dozvedeli sme sa od Petry z Nového Mesta nad Váhom.
„Mňa na austrálskych školách úplne dostalo ich skvelé vybavenie na športy. Tenisové kurty, ihriská, niektoré školy mali aj plavárne… študent si mohol vybrať, čo ho bavilo. A súčasťou vyučovacích predmetov bol aj jeden zameraný na „outdoorové“ aktivity. Lozilo sa s vybavením do jaskýň a podobne. Celkovo je to super krajina na outdoorové aktivity. Ešte jedna zaujímavosť – uniformy. Najprv sa mi to zdalo divné a neprirodzené, no rýchlo som si na uniformu zvykla a ocenila prednosti – netreba riešiť, čo si obliecť. Dnes som zástankyňou uniforiem na školách,“ dodáva Zuzka z Vinosadov.
„Tu na škole vo Fínsku je všetko iné. Škola sa prispôsobuje žiakom. Systém je veľmi individuálny. Školský rok sa delí na 5 semestrov (jakso) a na konci každého semestra je skúškový týždeň. Ak žiak skúšku nespraví – má nárok na dve opakovania.
Jedna hodina má 75 minút, prestávky 15 a obed 30. Obedy sú tu zadarmo a sú dobré (v porovnaní so slovenskými…nečakaj Taliansko, ale je to dobré.). Učiteľom žiaci tykajú a oslovujú ich krstnými menami. Niektoré kurzy sú povinné, iné si môžeme zvoliť – výber je obrovský. Ak ti predmet nevyhovuje, môžeš ho počas semestra zrušiť alebo zmeniť. Rozvrhy si robíme sami – online. Všetko je veľmi moderné a zdigitalizované. Na jedno miesto nám chodia správy od učiteľov, väčšina učebníc je online a takisto sa robia aj domáce úlohy. Celkovo sa to dosť podobá na vysokoškolský systém a je len a len na tebe, či si plníš povinnosti a zadania.
V školách je veľmi pohodová a rodinná atmosféra. Všetci prváci dostanú tútorov (dvaja starší žiaci) a tí im počas celého roka pomáhajú. Máme dokonca aj zvláštny kurz určený špeciálne na to, aby sme sa správne rozhodli čo chceme v živote robiť. Tam nám učiteľ pomáha si vyberať školy, správne kurzy a pomáha hľadať možnosti“ napísala nám o fínskej škole, na ktorej študuje, Ema z Liptovského Mikuláša.
„Na mojej škole v Japonsku si študenti nesmú farbiť vlasy, lakovať nechty, či nosiť šperky (ani minináušnice nie sú povolené). Ešte aj farba gumičky do vlasov je povolená iba jedna – čierna. A všetci nosia uniformu. Aby to študenti nebrali na ľahkú váhu, učitelia na školách uniformy kontrolujú. ” vysvetlila nám Namiko z Pezinka, ktorá v Japonsku práve študuje.
A pokračuje: „Štýl výučby sa od nášho asi najviac líši v tom, že sa na jednotlivých predmetoch priebežne neskúša. Len sa preberá učebná látka a vypracováva sa veľmi veľa domácich úloh. Po 2 mesiacoch nasleduje týždeň, kedy Vás skúšajú všetci. Bežne sa vtedy stane že píšete veľkú (100 bodovú) písomku aj zo 4 predmetov za deň.
Dôležitou súčasťou japonského školského života sú školské kluby po vyučovaní. Máte na výber od kultúrnych po športové kluby – nájdete tu skoro všetko na čo si spomeniete. A potom sa svojej záľube venujete ako Japonec – naplno. Niektoré zo školských kubov mávajú tréningy každý deň vrátane víkendov a v niektorých trénujú aj dvojfázovo!“
Toto, samozrejme, je len príklad škôl a krajín, kde si štúdium môžete vyskúšať. My ich máme v ponuke oveľa viac. Stačí si vybrať a môžete začať zbierať vlastné školské zážitky a skúsenosti.
Zanechať komentár