Pred-odjazdový seminár leto 2018

Povinnou súčasťou YFU pobytov sú semináre. Prvý z nich prebieha ešte pred odjazdom študentov do ich vybranej krajiny a Slováci ho zažili 23. – 26. 6. 2018 v penzióne Betánia na Seneckých jazerách. Seminára sa zúčastnili nielen dobrovoľníci a budúci výmenní študenti, ale aj Alex a Svend, ktorí strávili svoj výmenný pobyt na Slovensku.

Počas štyroch dní sa snažili dobrovoľníci pripraviť študentov na ich výmenný pobyt, ktorý bude určite úplne iný ako život, ktorý poznajú, snáď bude super, ale isto to nebude prechádzka ružovou záhradou. Študenti sa mali možnosť dozvedieť sa niečo o vzájomnej komunikácii, stereotypoch, prispôsobovaní sa, kultúre a mnohých ďalších veciach. Samozrejme, že sme mali aj voľný čas, ktorý sme využili kúpaním sa v jazere, či hraním spoločenckých hier.

Okrem iného nám a všetkým obyvateľom Betánie budúci výmenní študenti pripravili na večeru výborné palacinky. Palacinky si všetci pochvaľovali a ešte raz študentom ďakujeme.

Všetkým študentom prajeme čo najkrajší pobyt v zahraničí, plný zážitkov a nových skúseností a Alex a Svendovi prajeme veľa šťastia po návrate domov.

A čo na semnár povedali študenti a dobrovoľníci?

Martin, ktorý svoj výmenný pobyt strávi vo Švédsku: Ja som s predodjazdovým seminárom (PDO) veľmi spokojný lebo som si ho užil a spoznal som nových ľudí. Mám nové informácie o pobyte v zahraničí a naznačilo mi to, na čo sa mám pripraviť.

Dobrovoľníčka Ema: Tohtoročný PDO bol úplne super! Občas som bojovala s časom a stresom, ale všetko to na koniec stálo za to. Spoznala som úžasných mladých ľudí a neviem sa dočkať toho, kedy ich konečne po roku uvidím. Som zvedavá na všetky ich cool zážitky ako aj na to ako veľmi sa počas roka v zahraničí zmenia.

Norika už v Nemecku: Ja som bola so seminárom veľmi spokojná, dalo mi to do života určite veľa. A začala som sa na svet pozerať inak, lepšie, krajšie. Vážim si za každé pekné slovo, zážitky. Mne sa môj pobyt už kráti a každému prajem zažiť niečo pekné v tej svojej vysnívanej krajine a rodine! Ďakujem!

Sofia chystajúca sa do Belgicka: Myslím si, že to bolo super. Seminár bol náučný a pohodový súčasne. Spoznala som super zaujímavých ľudí, ktorí už podobnú skúsenosť s výmenným pobytom v zahraničí majú, alebo ich ešte len čaká. Určite to stálo za to!

Rebeka, ktorá Slovensko na rok vymení za Francúzsko: Náš PDO bol úplne najviacsuperkúl úžasný! Stretli sme sa ako ľudia, ktorých okrem toho, že sa chystajú na pobyt v zahraničí nespájalo nič, nepoznali sme sa a odchádzali sme ako dobrí kamaráti. Trochu som sa cítila ako keby sme sa vrátili v čase na nejaký detský tábor, z ktorého sa mi nechcelo odísť. A po vzdelávacej stránke ohľadom nášho roku v zahraničí – veľmi veľmi ma povzbudili slová a skúsenosti dobrovoľníkov. Ak som aj doteraz trochu váhala, tak po PDO sa do Francúzska teším a som pripravená znášať všetky výzvy, ktoré to so sebou prinesie.

Dobrovoľník Viktor: Mne sa veľmi páči každý rok vidieť, ako postupne obavy strieda nadšenie. Myslím si, že sa zišli veľmi fajn skupina a dúfam, že to povestné semiačko, ktoré sa snažíme spolu ako dobrovoľníci zasiať, bohato zúžitkujete.

Zanechať komentár