Kika v Argentíne: “Veci, ktoré sú pre domácich normálne, boli pre mňa častokrát veľmi neprirodzené”

Existuje mnoho súvislostí, ktoré človeka napadnú, keď sa povie Argentína. Medzi tie najčastejšie patria futbal a argentínsky futbalový superhrdina Lionel Messi, skutočnosť, že ide o najväčšiu španielsky hovoriacu krajinu, argentínske tango alebo súčasný pápež, ktorý odtiaľ pochádza. Čo ďalšie Argentína ponúka a ako vyzerá bežný život z pohľadu výmennej študentky sa dozviete z rozhovoru s Kristínou Pollagovou, ktorá tam od konca januára 2018 trávi svoj ročný výmenný pobyt.

Môžeš sa v krátkosti predstaviť?

Volám sa Kristína Pollagová a pochádzam z Banskej Bystrice. Momentálne som na študijnom pobyte v Argentíne a žijem v malej dedinke blízko mesta Córdoba. Mojou najväčšou záľubou je tanec, ktorému sa venujem už 8 rokov. Súťažne tancujem so skupinou, ale aj sólo. Taktiež veľmi rada študujem, a to najmä jazyky, keďže rada spoznávam nové kultúry. Momentálne rozprávam 5 jazykmi. Plynule hovorím po slovensky, anglicky a keďže som istý čas žila v Českej republike, tak aj česky. Taktiež sa bez problémov dohovorím po nemecky a španielsky. Po španielsky som sa naučila práve počas môjho študijného pobytu v Argentíne a dúfam, že k mojim piatim budem postupne pridávať aj ďalšie jazyky.

Kedy si sa rozhodla ísť do zahraničia a prečo?

Neviem ako to bolo u iných výmenných študentov, ale moje rozhodnutie absolvovať výmenný pobyt v zahraničí bolo veľmi náhle. O tom, že  pôjdem do Argentíny som sa rozhodla v auguste a koncom januára som už bola tu.

Už dlho pred mojim rozhodnutím som sa rozprávala s maminou o tom, že by som jedného dňa chcela ísť na študijný výmenný pobyt. To, že by som mohla ísť práve v rámci YFU programu som sa dozvedela od ich dobrovoľníčky. Hneď nato sme sa kontaktovali s organizáciou, ktorá nám podala všetky informácie o priebehu pobytu a ponuke krajín. Za dva týždne som sa rozhodla pre Argentínu, úspešne som absolvovala výberové konanie a potom nasledovali už len papierovačky. O necelé 3 mesiace som už letela na ročný pobyt do Argentíny.

Čo bolo dôvodom, že si sa rozhodla práve pre Argentínu?

Priznám sa, že Argentína nebola mojou prvou voľbou. Rovnako ako väčšina študentov som rozmýšľala skôr nad anglicky hovoriacimi krajinami, aby som si zdokonalila svoju angličtinu. Uvažovala som o Austrálii a Novom Zélande. Keďže som sa už dlho chcela začať učiť po španielsky, mamine som spomenula, že by som počas študijného pobytu rada skúsila spojiť angličtinu so španielčinou. Ona sa ma opýtala: „Prečo rovno nejdeš do španielsky hovoriacej krajiny?“ A vtedy nastal taký ten ‘Aha!’ moment, keď som pochopila, že to by mohla byť skvelá možnosť. Následne sme mali ďalšie stretnutie s koordinátormi YFU Slovensko, počas ktorého som sa dozvedela, že YFU má partnerské organizácie o.i. aj v takmer všetkých španielsky hovoriacich krajinách Južnej Ameriky – v Paraguaji, Ekvádore, Uruguaji, Čile aj v Argentíne. Hneď ako som dostala na výber z týchto krajín, povedala som si: “Argentína, jednoznačne Argentína!”

Máš už nejaký zážitok s YFU programom v Argentíne?

Jednoznačne najlepším zážitkom bolo doposiaľ stretnutie s výmennými študentmi na výlete k vodopádom Iguazu, ktoré sa nachádzajú na hraniciach Argentíny a Brazílie. Počas tohto pobytu som sa skamarátila s mnohými študentmi, spoznala som nových ľudí, dobrovoľníkov a taktiež som si vypočula rôzne príbehy, ktoré zažili ostatní výmenní študenti, s ktorými som sa dokázala skutočne stotožniť. Bol to skvelý zážitok aj preto, lebo som si vytvorila priateľstvá na celý život. Teraz viem, že ak by som si len tak zbalila batožinu a rozhodla sa cestovať po svete, v každej krajine mám otvorené dvere, do ktorých by som mohla zavítať aj keď iba na chvíľu.

Čo pre teba YFU znamená?

YFU ako organizácia pre mňa osobne znamená veľa, pretože sú prakticky mojou ďalšou rodinou. Práve vďaka ním, mi bolo umožnené získať skúsenosti zo života vo veľmi odlišnom prostredí, kde sa môžem venovať iným záľubám a spoznať nový život. Taktiež je to organizácia, ktorá spája ľudí z celého sveta, a tak ponúka možnosť spoznať nové kultúry.

Čo sa ti najviac páči na YFU programoch?

Na YFU programoch sa mi najviac páči ich odlišnosť od iných organizácií, ktoré poskytujú výmenné pobyty. YFU sa skutočne zaujíma o to, aký je pobyt daného študenta, ako sa cíti, čo prežíva a ako mu môžu pomôcť. Rovnako sú pripravené aj prípravné, polročné a koncoročné semináre, ktoré výmenní študenti absolvujú pred vycestovaním, aj počas svojho pobytu v zahraničí.

Komu by si odporučila YFU?

Všetkým!

Ako vyzeral tvoj dnešný deň? Dal by sa nazvať typickým dňom?

Dnešok bol mojim typickým dňom a zároveň nebol: ráno som zaspala, tak som sa nestihla poriadne pripraviť. Následne, rovnako ako každý deň, sme spolu s mojou hostiteľskou maminou pili ranné maté, čo je typický nápoj Argentíny z byliniek zalievaných vodou. Potom ma mamina zaviezla do školy, kde som bola do 12, čo bolo nezvyčajné, pretože v bežný deň končím okolo 15. Zo školy nás pustili skôr, pretože dnes (8.júna) tu oslavujeme významný katolícky sviatok. Len teraz som prišla zo školy domov a o chvíľku budeme mať spoločný obed s rodinou.

Čo zaujímavého si sa naučila od svojej hostiteľskej rodiny?

Myslím, že celý život, ktorý tu žijem som sa naučila od mojej hostiteľskej rodiny. Prvou vecou, ktorú ma naučili je jazyk. Keď som prišla do Argentíny, takmer vôbec som nerozprávala po španielsky. Môj hostiteľský otec, ktorý je z USA a moja hostiteľská mama mi pomáhali naučiť sa španielčinu pomocou angličtiny, tak som si zopakovala oba jazyky.
Taktiež ma naučili rôzne argentínske tradície, napríklad ako pripraviť maté či rôzne typické jedlá. Od hostiteľských sestier – mám ich štyri, som sa naučila teenagerskému životu v Argentíne. Hoci si ľudia myslia, že život teenegera je v každej krajine rovnaký, po čase človek zistí, že tomu tak úplne nie je. Počas môjho doterajšieho pobytu som bola mnohokrát prekvapená, keďže veci, ktoré sú pre domácich normálne, boli pre mňa častokrát veľmi neprirodzené. Jedným z typických príkladov je otvorenosť, napríklad pri rozhovore tu ľuďom nerobí problém dotknúť sa ramena alebo chytiť za ruku, načo som si musela zvyknúť. S tým mi pomohli práve hostiteľské sestry. Človek sa za krátku dobu naučí veľmi veľa.

Ako to zvládaš s financiami? Máš nejaké tipy ako ušetriť?

Myslím si, že financie sú problémom každého výmenného študenta :). S mojimi slovenskými rodičmi mám dohodnutú sumu, ktorú mi posielajú každý mesiac, a ja si ju následne prerozdeľujem v závislosti od toho, čo potrebujem. Väčšinu peňazí miniem na školské účely, alebo nákupy surovín, keďže sa chcem zavďačiť mojej hostiteľskej rodine, aby nemuseli všetky potraviny kupovať sami. Tu v Argentíne to je s peniazmi, najmä s platobnými kartami zložité, keďže je možné použiť len debetné. Následne vám počas platby vydajú bloček, na ktorý sa treba podpísať a napísať číslo identifikačného dokumentu, čo býva občas komplikované. Taktiež sa tu používa iná mena – argentínske pesos, takže si ceny musím vždy prepočítať.

Ďakujem za rozhovor.

Zanechať komentár