Peťa v Japonsku: ” Žiaci si tu sami umývajú priestory školy “

s Jeden komentár

Peťa má za sebou už polovicu svojho ročného pobytu v Japonsku a teda toho zažila a spoznala naozaj dosť. Sama sa tým síce nepochválila (tak ju chválime my 🙂 ), no urobila jazykový test na viac ako výborne! O jej skúsenostiach sa ňou rozprávala Žofka Lutišanová.

Mohla by si sa nám trochu predstaviť a povedať prečo si si vybrala Japonsko?

Ahoj, volám sa Petra, som z Bratislavy a Japonsko som si vybrala preto, lebo japonská kultúra je jedinečná a počula som veľa o ich stredoškolskom systéme a chcela som to vyskúšať.

Ako si sa vlastne dostala k YFU?

YFU malo prednášku na našej škole, zaujala ma, spojila som sa s nimi a už  to potom išlo rýchlo. Je naozaj neuveriteľné, že odmalička som chcela ísť do zahraničia a zrazu som tu!  🙂

Ako vyzerá tvoj všedný deň a čo si robila dnes?

Na raňajky mám zvyčajne misu polievky a ryžu. Potom sa oblečiem do uniformy a idem so svojou hostiteľskou sestrou do školy. Škola trvá dlhšie ako tie na Slovensku, siedma hodina končí okolo pol piatej. Ja sa neučím všetko, na hodinách, čo sú príliš ťažké, študujem japončinu. Žiaci si tu sami umývajú priestory školy a potom idem do školského klubu, kde robím buď beh alebo sailing alebo som v anglicky hovoriacom klube. Domov sa vrátim neskoro a ak mám čas, idem vyvenčiť psa.

Práve teraz sú všetci zaneprázdnení, lebo cez víkend je tu Sport festival a všetci ho berú veľmi vážne. Napríklad moja trieda sa stretáva ešte pred začiatkom školy, aby mohli spolu trénovať beh.

To vyzerá na vcelku náročný program. Si v Japonsku spokojná?

Na začiatku to bolo dosť náročné, každý deň som bola unavená, ale už si zvykám. Tiež, po pár dňoch som si zvykla na japončinu a nemám problémy s komunikáciou.

Som veľmi spokojná, už mám kopec zážitkov a moja hostiteľská rodina je super.

Ako tráviš čas s tvojou hostiteľskou rodinou?

Každý deň sa rozprávame a keď máme cez víkend čas, tak chodíme spolu nakupovať alebo cez prázdniny na výlety alebo do tradičných japonských reštaurácií. To sú také malé podniky, kde robia vlastne tradičné japonské jedlo, napríklad okonomiyaki alebo yakiniku. Navyše, nedávno bol v Hiroshime festival, tak sme aj tam šli.

Vieš mi povedať nejaké zaujímavosti o Japonsku, o ktorých moc na Slovensku nevieme?

Japonci používajú dve abecedy a znaky (kanij) a sú to Japonci, ktoré tieto znaky nemajú radi, pretože je ich veľa a nie je také ľahké sa ich naučiť.

Tiež, v ich telke je každý deň Trump. A každý deň sa kúpu vo vani. Plus ich sladkosti sú naozaj vynikajúce.

Aké sladkosti majú?

Neviem to presne popísať, ale majú veľa naozaj iných a chutných príchutí a kombinácie, ktoré na Slovensku moc nemáme.

Čo si sa počas pobytu naučila okrem jazyka a novej kultúre?

Viac si všímať okolie a byť viac ohľaduplná voči ostatným.

Aký je doposiaľ tvoj najlepší zážitok?

Šla som s kamarátmi na Flower festival.

Ako vnímaš YFU ty osobne?

Čo sa týka YFU, určite to nie je “len cestovka”, ten princíp na čom to funguje je iný: dôvera a spoznávanie inej kultúry, nových ľudí. Celé to vnímam tak, že veria tomu čo robia a že to naozaj pomôže rozšíriť študentom ich obzory.

Peťa, ďakujeme za rozhovor a želáme ešte skvelý druhý polrok v Japonsku!

 

Jeden komentár

  1. I am very happy with the article that you created, you gave me another new idea. a brilliant thought stated here. maybe I will visit this site later if there is a new update again.. pekný článok. skvelá práca

Zanechať komentár