Prečo boli Fíni v roku 2018 najšťastnejší na svete?

s Nekomentované

Podľa každoročného prieskumu “World Happiness Report”, sa v minulom roku na prvom mieste objavilo Fínsko. Ľudia, ktorí dosiahnu titul najšťastnejších, majú zvyčajne vysoké hodnoty v nasledovných premenných: vysoká životná úroveň, sociálna podpora, sloboda, dôvera a pohostinnosť.

“Navonok sa nám môžu javiť ako rezervovaní, občas trochu zádumčiví. Emócie často prejavujú sťažka. Sú mierni, majú radi svoj osobný priestor, ticho a kľud. Ich šťastie podľa mňa spočíva v úprimnosti. Ak vás raz príjmu za svojho, sú to priatelia na celý život. Môže sa nám zdať zvláštne, prečo nestrácajú čas zdvorilosťami ako je small talk a slovami radšej šetria. No keď prehovoria, je to preto, že ich niečo zaujíma a má to zmysel. Úprimní sú nielen k druhým ale aj k sebe. Ich sociálny systém im dovoľuje venovať sa tomu, čo ich baví a napĺňa. Nemusia študovať odbor, ktorý ich nebaví ale priniesol by im lepší plat. Za najvyššie hodnoty považujú rodinu, priateľov a pohodu. Sú skromní a nezávidia si. Každý Fín má nejakú záľubu. Či už si ide streliť gól na ľade, zajazdiť na drevenom koňovi na palici, zahrať na imaginárnu gitaru alebo sa na víkend vyberie s rodinou na chatu, ďaleko od civilizácie. Poteší ich každá maličkosť. V roku 2018 zaznamenali v lete rekordne vysoké teploty, na zimnej olympiáde vyhrali zlato, ich bežkári a biatlonisti sú svetová špica. Aj toto vie potešiť bežného Fína. Toto sú podľa mňa hlavné dôvody, prečo si zaslúžili titul najšťastnejších,” hovorí Ema, ktorá strávila vo Fínsku rok.

“Fínsko ma naučilo vážiť si veci, ktoré pokladám za samozrejmosť. Napríklad čas strávený s rodinou a kamarátmi alebo dobre vyhriatu saunu každý druhý večer. S odstupom času za najkrajšie zážitky výmenného pobytu považujem výlety a každodenný život v hostiteľskej rodine, možnosť vyskúšať si najlepší školský systém na vlastnej koži a víkendy strávené s kamarátmi. Samozrejme, nemôžem vynechať ani detaily ako vozenie sa na psích a sobích záprahoch, polárnu žiaru a všetko to zvláštne jedlo, ktoré som mala možnosť ochutnať. Vďaka YFU som sa zoznámila s ďalšími študentmi z celého sveta, s ktorými som doteraz v kontakte a navštevujeme sa. Do Fínska sa rada vraciam, lebo viem, že na mňa čakajú štyria úžasní súrodenci, kamaráti a hlavne druhý domov.”

Zanechať komentár