Cez Nový Zéland a Austráliu do Dánska – príbeh dobrovoľníčky

s Nekomentované

Ivanka Hodeková študuje Export & Technologický manažment na University College Of Northern Denmark v Aalborgu a je – aké prekvapenie 🙂 našou bývalou výmennou študentkou. Ako začal a či pokračoval Ivankin YFU príbeh si môžete prečítať v našom rozhovore nižšie.

Ivanka, ako si sa Ty dostala k YFU? Ako si sa stala YFU výmennou študentkou? Čo Ťa viedlo k tomu, že si sa rozhodla stráviť rok na zahraničnej škole ako súčasť úplne neznámej rodiny v zahraničí?

V jeden večer som sa túlala po internete a našla som príbehy ľudí, ktorí zažili výmenný rok a boli z neho úplne nadšení. Tak som si poza maminin chrbát objednala katalógy aby som mala aspoň aký – taký prehľad ako výmenný rok prebieha. Neskutočne ma to celé zaujalo a hneď som sa videla na inom mieste na svete. Chcela som stretnúť nových ľudí, vidieť úplne iný kraj Zeme a hlavne mať zážitky na ktoré nikdy nezabudnem. Po týždni som zrazu prišla za maminou a povedala, že chcem ísť na výmenný pobyt a mamina bola ešte šťastnejšia ako ja. 🙂 Kedže sme mali veľa známych, ktorých deti študovali rok v zahraničí, hneď sme dostali odporúčanie na YFU. A my zase odporúčame s radosťou ďalej.

Aké boli Tvoje očakávania pred tým ako si odcestovala na výmenný pobyt? Splnili sa Ti? Získala si počas roka v inej rodine, škole, krajine ešte niečo okrem zlepšenia v jazyku?

10311839_871530272860766_1462097611_nOčakávaní pred odchodom som veľa nemala, kedže som človek, ktorý moc detajlne nepremýšla o budúcnosti. Ale veľmi som sa tešila ako sa ráno zobudím a každý deň zažijem niečo nové. Môj rok na Novom Zélande a v Austrálii mi ukázal veľmi veľa. Vedela som sa omnoho jednoduchšie prispôsobiť zmenám. A ak nejaké nastali, nedržala som sa tak veľmi toho čo je považované za normálne, ale spravila som tak ako som to cítila ja. Ak som niečo chcela tak som si za tým šla. Naučila som sa dôverovať samej sebe. Potom sa mi aj omnoho jednoduchšie nadväzovali nové vzťahy – pretože som sa nebála ísť za niekým novým a zoznámiť sa. A to sa ma drží odvtedy, kedže v Dánsku som znova začínala odznova. Tak ako v prvý deň výmenného pobytu len s trošku viac skúsenosťami ako vtedy. 🙂 Samozrejmá je aj samostatnosť. Prvý týždeň po prílete som zažívala jednu „facku“ za druhou kedže som si musela veci vedieť vybaviť aj sama a nebola tam vždy moja hostiteľská mamina. Za dva týždne som tak dospela, že si to doteraz neviem vysvetliť ako sa to tak rýchlo dá. V neposlednom rade to bol aj jazyk, ktorý som si veľmi zlepšila a dodnes z toho čerpám kedže študujem v anglickom jazyku.

Čo Ťa priviedlo k dobrovoľníctvu v YFU a v ktorých oblastiach si sa zvykla angažovať? Ako sa Ti páčilo „dobrovoľníčenie“ v YFU? 

Na YFU sa mi najviac páči po všetkých spoločne strávených rokoch, že sme jedna veľká rodina. Nie je to iba komerčná záležitosť ale je to vzťah na celý život. 😎 Nemusí to celé skončiť iba pobytom, ale dá sa pokračovať a posúvať skúseností ďalej. A to mám na tom najradšej – preto som sa veľmi rada stala dobrovoľníčkou hneď po svojom príchode z pobytu. Všetci sme si prešli veľmi podobnými problémami a radosťami a chápeme sa navzájom asi ako nikto iný. Dobrovolníčku robím veľmi rada, kedže na seminároch je vždy obrovská sranda a super pozitívna nálada. Vždy sa snažíme aby naše semináre boli poučné ale aj zábavné a nezabudnuteľné. A myslím, že aj sú! 🙂 Mňa ako dobrovoľníčku osobne baví najviac počúvať aké majú študenti očakávania od ich pobytu a po roku zistiť čo z toho sa im splnilo a ako ich ten rok obohatil. Dá sa povedať, že YFU prežíva výmenný rok s každým jedným študentom tak ako ten študent sám. Vždy ma veľmi teší keď mi aspoň jeden napíše, že sa má super a že práve nejakú našu radu zo seminára využil.

A čo Tvoje štúdium v Dánsku – čo študuješ ? Bola Tvoja voľba študovať na vysokej škole v Aalborgu nejako ovplyvnená Tvojim výmenným pobytom?

Ja vždy rada hovorím, že keď raz pocítiš tie motýliky v bruchu keď niekam letíš a nevieš čo máš od toho čakať, to je to najlepšie. Po mojom výmennom roku bolo asi každému v okolí jasné, že na vysokú školu zase niekam odcestujem. Cestovanie sa stalo mojou súčasťou. Na Slovensko sa plánujem po škole vrátiť, o tom niet pochýb, kedže máme nádhernú krajinu, ale študovať som chcela na inom mieste. A tak ma to zavialo do Dánska kde študujem Export a technologický manažment, čo je taký miš – maš medzi biznisom a technológiou. Jedno druhé dopĺňa a zázračne to do seba zapadá (niekedy tomu až sama nerozumiem ;-)). Určite to bolo to správne rozhodnutie…aj keď nie je všetko úplne bez chýb. Stojí ma to síce lietanie na Slovensko každé dva mesiace ale nikdy by som nemenila. Svet je krásne miesto a treba skúsiť všetko po kým sme mladí. Potom už na to nebude až tak veľa času. Za štyri mesiace letíme s triedou na tri týždne do Vietnamu tak snáď tie motýliky opäť nebudú chýbať.  😉

Zanechať komentár