Moje trojmesačné potulky Estónskom, alebo ako vyzerá taká staž v YFU

V Estónsku som strávila 3 mesiace. V porovnaní s mojimi predchádzajúcimi pobytmi v zahraničí, bola pracovná stáž vo YFU úplne iná skúsenosť. Bývala som s Estóncami, pracovala som s Estóncami a koncom novembra som začínala mať pocit, že aj ja sa stávam jednou z nich.

IDEM STÁŽOVAŤ… ALE KAM?!

Na začiatku mojej cesty stála otázka kam ísť, s kým ísť a čo a pre koho budem robiť. S hľadaním odpovedí mi pomohla slovenská organizácia Workspace Europe. Raz k nám prišli do školy rozprávať o možnostiach stážovania v zahraničí. Keďže som človek, ktorý dlho na jednom mieste neobsedí, hneď som si zapísala kontakt a aktívne začala zvažovať všetky možnosti.

Rozhodla som sa ísť do Estónska. Som typ, ktorý dá prednosť snehu pred pečúcim slnkom a Tallinn je pre mňa zároveň jedno z najkrajších európskych hlavných miest. Voľba bola preto jasná.

Keďže som sa chystala vycestovať do malej krajiny, veľa pracovných ponúk som zozačiatku nenašla. No nevzdávala som sa. Objavila som organizáciu Youth For Understanding, ktorá ponúkala možnosť stážovať v oblasti marketingu. Po pár sekundách strávených na Googli som zistila, že YFU pôsobí dokonca aj na Slovensku.

Poslala som životopis, napísala motivačný list a po absolvovaní pohovoru bolo všetko jasné – idem do Estónska! Jupííí!

YOUTH FOR UNDERSTANDING – MALÁ ORGANIZÁCIA S VEĽKÝM SRDCOM

Stáž v Estónsku som brala ako veľké dobrodružstvo. A na dobrodružstvá sa vždy teším. Nevyriešenou drobnosťou bolo do poslednej chvíle moje ubytovanie, ale nakoniec všetko dopadlo najlepšie ako mohlo. Kadri, riaditeľka estónskej YFU, po mňa prišla na letisko, zaviezla ma do mojej dočasnej estónskej rodinky a na ďalší deň som už začala pracovať.

Kancelária bola nádherná. Nebola veľká, no veľmi útulná. Najviac sa mi páčili obrovské mapy na stene s fotkami vyslaných a prichádzajúcich študentov.

Takouto tortou sme vítali nový školský rok. Vitaj, škola!

Hneď prvý deň som bola vyzdvihnúť Sanju z Rakúska, ktorá prišla ako oneskorená výmenná študentka do Tallinnu. Ten pocit, keď som tam stála s farebnou ceduľkou s jej menom a pocitom dôležitosti, že som prvá osoba, ktorú toto dievča v Estónsku stretne, ma napĺňal spokojnosťou. Spoločne sme sa túlali po Tallinne. Aj pre ňu, aj pre mňa bolo toto miesto ešte nové a neobjavené. Po rozhovore s ňou som si uvedomila, že výmeny v zahraničí majú svoj zmysel. Porozprávala mi o jej očakávaniach, o výbere krajiny, cieľoch. Je to veľmi rozumné dievča a myslím si, že rok v Estónsku (kde ešte stále je) z nej vyformuje ešte vyspelejšiu osobu.

Sanja na začiatku svojej cesty výmennej študentky. 🙂

V ten moment som pochopila, že za YFU stojí oveľa viac ako vzdelávacie programy v zahraničí. YFU sa snaží spojiť celý svet, čo sa mne osobne veľmi páči. „Make the world your home“ viselo nad dverami našej estónskej kancelárie.

Od toho momentu som sa s výmennými študentmi nestretávala až tak často. Väčšinu času som strávila v kancelárii. Mala som na starosti sociálne siete, robila som drobné grafické úpravy, keď bolo potrebné, pracovala som s internou databázou, kde som zaznamenávala platby, prezentovala som Slovensko na tematických eventoch.

Organizovali sme 25. narodeniny organizácie. Bola to naozaj veľká udalosť pre skoro 300 ľudí. Pripravovali sme program, rezervovali priestory, snažili sa pozvať čo najviac hostí, spraviť výzdobu, a vytvoriť kampaň a celé PR okolo. Musím povedať, že Estónci sú vo všetkom veľmi dochvíľni a presne vedia kedy, čo riešiť. Výsledkom bola úžasná akcia, kde sa stretli výmenní študenti z roku 1995 až po tých súčasných. Jedna výmenná študentka zo Švajčiarska dokonca kvôli oslave priletela až z Bernu!

Kadri, riaditeľka organizácie, spolu s dlhoročnou dobrovoľníčkou prekrajujú tortu.
Vďaka osobe na tejto fotke som sa v Estónsku naučila aj čosi nové z marketingu.
Moja kompletná estónska rodinka. (:

OKTÓBROVÉ MRAZY A SAUNOVÁ KULTÚRA

Na mojej stáži sa mi páčilo, že som mala možnosť spoznať miestnych Estóncov. Bola to úplne iná skúsenosť ako napríklad študijný Erasmus, kde som najviac času trávila s medzinárodnou zmeskou mojich spolubývajúcich a spolužiakov. V Estónsku som bývala u Estóncov. Prvý mesiac som sa dostala do domácnosti, kde som žila len s mojou hosťovskou mamou a jej tetou. Veľmi som si to užívala. Airi pracovala na fínskej ambasáde. Brala ma aj na spoločné akcie z ambasády, kde som spoznala ľudí, ktorých by som za iných okolností nikdy nespoznala. Vážila som si, že Airi ma považovala za svoju slovenskú dcéru. O tom by život v hosťovskej rodine mal byť.

Na festivale svetiel v Kadriorg parku.
Takto ma Airi vítala pri bočnom vchode fínskej ambasády.

Po mesiaci som sa sťahovala na vidiek k novej rodinke. Bola to zmena, každý deň som cestovala 40 minút do práce, žila v rodinnom dome, mala dve malé sestry, ktoré ma naplno zamestnávali. V dedinke som bola vnímaná ako atrakcia, keďže veľa cudzincov tam nežilo, ak vôbec nejakí.

Vďaka mojej druhej rodinke som mala možnosť precestovať celú krajinu. Zistila som, že Estóncom nezáleží na tom aké je vonku počasie. Ak by sa spoliehali len na predpoveď, boli by stále zavretí doma. A toto  ani náhodou nie sú.

Riadiac sa novozískanou severskou múdrosťou – „vonku nikdy nie je zlé počasie, len ty si nevhodne oblečená!“ som sa naladila na aktívny estónsky spôsob života. Strávila som dve hodiny na jazdeckom tréningu v daždi, pomaly sa aklimatizovala na snehové prehánky v polovici októbra  a šplhala sa na najvyššiu horu Suur Munamägi, keď bolo vonku mínus. Uznávam, hora je silné slovo, tento najvyšší estónsky kopček má 318 metrov, no rada dramatizujem. Sneh mám rada a v mojej dedinke ho bolo vždy požehnane.

Víkend v estónskej prírode a moje obľúbené dvojičky.
<3

Zimné krásy Estónska. V októbri.

Rozdielov v kultúre medzi Slovákmi a Estóncami je pomerne dosť, no nechcem, a ani nemôžem písať úplne o všetkom.

Estónci sa sami skôr zaraďujú k severnej Európe a preberajú veľa vecí od Fínov. V krajine, hlavne v hlavnom meste žije obrovská ruská menšina, no ktorý štát, okrem Ruska a Bieloruska, o sebe dobrovoľne tvrdí, že je súčasť východnej Európy?

Rovnako ako Fíni, aj Estónci majú vybudovaný nezvyčajne intímny vzťah k saunám. Ak by mohli, trávili by tam každý deň. Je úplne normálne, ak rodinné domy majú svoju vlastnú saunu. Ja som mala tiež to šťastie mať toto 100 °C žeravé teplo priamo doma v mojej druhej rodinke.

Áno, aj takto vyzerá verejná sauna v Estónsku.

Jediná vec, na ktorú som si nevedela (a stále neviem) zvyknúť je nahota, ktorá sa so saunovou kultúrou spája. Estónci sú vo všeobecnosti tichí a hanbliví ľudia, no keď sa majú vyzliecť, ostych ide úplne bokom. Sauna je pre nich miesto, kde sa stretávajú celé rodiny a snažia sa spoločne dobehnúť stratený čas. Ja som sa podobným veľkým „rodinným akciám“ vyhýbala, no asi je to zas súčasť mojej kultúry, keďže na Slovensku som sa stretla len s ľuďmi, ktorí nosia do sauny plavky alebo minimálne plachtu.

CESTUJ, CESTUJ, CESTUJ!

Vďaka možnosti stáže v YFU som veľa cestovala. Nielen naprieč Estónskom, ale aj do Fínska, či do Švédska. Švédsko najprv ani nebolo v mojom cestovateľskom pláne, ale keď som sa vďaka kolegyni dostala k spiatočnému lístku za 5 eur, nemohla som povedať nie.

 

Najlepšie miesto v celých Helsinkách!

 

Najväčším zážitkom bol pre mňa zábavný park Linnanmäki v Helsinkách. Napriek tomu, že mám už skoro 23 rokov, stále vo mne žije kus dieťaťa. Vidieť toľko adrenalínu, skvelej atmosféry a sladkostí na jednom mieste bol pre mňa nezabudnuteľný zážitok. Bez mojej úžasnej local guide by ma tam nohy určite nezaviedli. Áno, ďalšia skvelá výhoda, ktorú získate pri cestovaní a živote v zahraničí. Mať kamarátov po celom svete!

ESTÓNSKO JE A BUDE MÔJ DRUHÝ DOMOV

V Estónsku som strávila krásny čas. Okrem toho, že som sa naučila veľa o tom ako fungujú neziskové organizácie, ako zorganizovať akciu pre 300 ľudí, či ako si veci lepšie plánovať, obohatila som sa aj kultúrne. A to je na živote v zahraničí asi to najkrajšie.

Preto, ak máš akúkoľvek možnosť, choď študovať/pracovať/žiť do zahraničia! Aspoň na pár mesiacov. Prekonáš svoju komfortnú zónu, naučíš sa tolerovať ľudí a zlepšíš si cudzí jazyk. Toľko odo mňa. Zvyšok je už na Tebe!

Ešte pár záberov z estónskej prírody. 🙂

P.S. Ak by si mal/a nejaké otázky na študijné pobyty v Estónsku, kontaktuj priamo mňa: karin.fronkova@gmail.com

P.S.2 Myslím, že do konca marca je ešte stále dostupné štipendium vo výške 2000€ na ročný pobyt do Estónska. Takže, čím skôr sa ozveš, tým lepšie!

Karin Fronková

Zanechať komentár