Naša skúsenosť s Japonskom – z pohľadu rodiča

s Nekomentované

Japonsko. Krajina jemných umeleckých diel, tradícií, úcty a pohostinnosti. Taktiež krajina rýchleho rastu, veľkomiest a moderných technológií…Tento rok sme z YFU Slovensko mali možnosť vyslať do Japonska našu prvú študentku. Jej postrehy si môžete prečítať tu.
To, ako vnímal odchod jej ocino, a aké pocity prevládali u neho – jedného z rodičov, ktorým sa dcéra vybrala doslova na druhý koniec sveta, nám priblížil v krátkej “spovedi”. Za podelenie sa o skúsenosti ďakujeme  🙂 

Odchod jediného dieťaťa na dlhodobý pobyt v zahraničí nám priniesol veľa obáv a ja som až do poslednej chvíle dúfal, že si to moja dcéra rozmyslí. Rešpektovaním jej rozhodnutia sme si pripravili ťažké chvíle. Pomohla nám dôvera v Japonsko, kontakt s hosťovskou rodinou a aj dôvera v schopnosti našej dcéry. Obavy po jej odchode nám zmierňujú aj pravidelné telefonáty a emaily.

Domácnosť bez dieťaťa je iná. Na skutočnosť, že nám naše dieťa prechodne vychováva niekto iný, a my máme zatiaľ voľno, na to sa dá zvyknúť. Neustály pocit zodpovednosti je možné potlačiť a nájsť úľavu v slobode. Ale stále nám chýba blízky človek. Píšem dva mesiace pred ukončením jej pobytu, na ktorom sa musela vyrovnávať s cudzím prostredím, vysokou náročnosťou školy a životom vo veľkomeste. Zatiaľ sa jej to darí a má za to môj obdiv.

pizap-com14806280774721

Prekonať potrebu chrániť svoje dieťa, potlačiť nutkanie byť mu stále nablízku (veď keby ma potrebovalo) a práve naopak – pustiť ho do sveta, kde nedokážeme účinne zasiahnuť, je asi jedným z najťažších rozhodnutí rodiča. Týmto rešpektovaním túžby dieťaťa (či skôr dospievajúceho človeka) si síce “pripravíme ťažké chvíle”, no odmenou nám bude dcéra alebo syn, ktorý sa aj vďaka študijnému pobytu v zahraničí stane sebavedomejším, zodpovednejším, samostatnejším. V priamej konfrontácii s inou kultúrou si uvedomí hodnoty tej svojej a dokáže viac rešpektovať odlišnosti. Tým, že sa dostane von zo svojej komfortnej zóny, dokáže si uvedomiť svoje kvality a tiež možnosti zlepšenia sa. Aj vďaka tomu sa stáva pripravenejším na život. A o to nám v YFU ide – napomáhať vychovávať kvalitných mladých ľudí, ktorí budú svoje schopnosti a znalosti využívať vo svoj prospech i prospech okolia.

Zanechať komentár