Čo je to Polročný alebo “Mid-year” seminár?

Každý YFU výmenný študent, ktorý sa rozhodne pre ročný program, dostane približne v polovici pobytu pozvánku na polročné stretnutie YFU výmenných študentov. Cieľom takéhoto stretnutia je znova sa vidieť, vymeniť si skúsenosti, vyriešiť prípadné problémy, zistiť ako sú na tom ďalší výmenní študenti a hlavne si užiť kopec srandy, zábavy a vrátiť sa do svojej dočasnej rodiny (a potom aj domov) s novými zážitkami a priateľstvami.

No a čo krajina – to vlastná realizácia seminára – tak možno práve ten tvoj bude úplne iný. Ale aj tak tu chceme opísať naše skúsenosti. Aspoň z niekoľkých krajín tu v Európe…

Napríklad u nás na Slovensku – polročný seminár spájame vždy s lyžovačkou. Však čo by to bolo zažiť Slovensko bez niečoho ako lyžovačka?! Všetci sme si tým (česť výnimkám) prešli – aspoň na základnej alebo strednej škole. 😎  Občas sa naši zahraniční študenti spolu s dobrovoľníkom pridajú k semináru, ktorý organizuje YFU Česká republika. To sa stáva vtedy, keď je ich aj nás málo. Vtedy sa ide do Krkonoš a naši študenti majú za sebou návštevu našich blízkych susedov a nestačia sa čudovať ako blízko majú k sebe aj slovenčina s češtinou.

Vo Švédsku (a v mnohých iných “rozľahlých” krajinách) organizujú polročný seminár lokálne. Cieľom je, aby sa stretli YFU výmenní študenti, ktorí bývajú blízko seba. Je to komornejšie a ani netrvá tak dlho (len dva dni), ako keď ide o celoštátnu akciu. To sú v prípade Švédska semináre hneď po príchode do krajiny a pred odchodom domov.

V Nórsku je to úplne skvele pripravená akcia. Naša študentka Anetka okrem iného o ňom vo svojom blogu úprimne napísala: “…Okrem toho sa mi nechcelo cestovať, lebo si pamätám, že prvé popríjazdové stretnutie nebolo bohviečo. Teraz však, keď sedím sama v Osle a čakám na autobus s myšlienkami neustále naskakujúcimi v hlave viem prečo. Na prvom stretnutí som sa tešila veľmi na rodinu a jediné, čo ma od nej delilo bolo to stretnutie tak som ho chcela mať za sebou. Toto stretnutie však bolo iné. …to bola najviac priateľská spoločnosť akú som za 6 mesiacov mala a to som ich videla iba raz a ani si s nimi moc nepísala. Objímali ma a bavili sa so mnou.

Viac o atmosfére takéhoto seminára v Nórsku povie toto video: https://vimeo.com/155185109

Nemecko je povestné svojou presnosťou a neskutočne dobre zorganizovanými seminármi. Už len to, že si dopredu vyberáte tému svojho seminára je super (čo tak napríklad “šport a politika”?). A podľa toho kam sa prihlásite môžete isť do: Berlína, Mníchova, Wolfsburgu, Drážďan, Dusseldorfu a možno aj úplne inam. A aj keď v jednom roku je viacero študentov na YFU výmennom pobyte v Nemecku – vôbec sa nemusíte stretnúť. Presne to sa stalo aj našim trom “Nemcom” – Jurajovi, Baške a Palimu. Každý z nich bol v inom termíne…. A ich pocity asi najlepšie vyjadril Juraj: “…Ľudia dám vám iba jednu radu: ak ste ešte nemali polročný seminár…užívajte si ho od prvej chvíle, iba čo tam dorazíte. Mne akurát dnes skončil a za tých 6 dní som spoznal úžasných ľudí, s ktorými som si neskutočne sadol a musím povedať že už teraz mi chýbajú…”

12784256_1249752061704940_332580323_n12784747_1568614103454843_1883940322_nnemecko_juraj2

Zanechať komentár