Dominika v Nemecku: “Učitelia sú ku mne milí a berú na mňa ohľad.”

s Nekomentované

Ahojte, volám sa Dominika a svoj výmenný pobyt trávim v Nemecku. Mám za sebou najlepších 8 mesiacov a preto ma mrzí, že za mesiac sa už musím pomaly baliť domov. Prežila som tu veľmi veľa pekných chvíľ, zážitkov a spoznala super ľudí.


No najskôr by som mala asi začať mojou super hostiteľskou rodinou. V rodine mám troch súrodencov, no brat a staršia sestra sú odsťahovaní. Napriek tomu sme často všetci spolu. Bývam so sestrou, ktorá je o 3 roky staršia a veľmi si rozumieme. Trávime spolu veľa času, takisto, ako aj s rodičmi. Skoro každý večer sa všetci hráme spoločenské hry, ktoré ma veľmi bavia. Keďže moja mama má so svojou rodinou dobré vzťahy, často sa navštevujeme so starkými alebo sesternicami. Boli sme spolu aj v Dánsku, čo je taká rodinná tradícia.


Takmer všetci sú zvyknutí chodiť vždy na bicykli a tak sa jeden ušiel aj mne. Každý deň chodím bicyklom do školy. Nepoznám, čo je to ísť do školy pešo alebo autobusom. Naozaj. Či prší, fúka, ani raz som nešla inak. Veď za tú 6 minútovú cestu to stojí, aspoň si môžem dlhšie pospať 🙂

Vždy som bola zvyknutá športovať, na Slovensku som hrávala volejbal, tak som si volejbalový klub našla aj tu. Hrávam so ženami, čiže spoluhráčky sú odo mňa staršie a ja som najmladšia. Od začiatku však boli ku mne veľmi milé, rovnako ako tréneri a preto ma to baví. Tréningy máme neskoro, od 20:00 do 22:00, na čo som si musela chvíľu zvykať. Cez sezónu som odohrala aj pár zápasov a keď sme hrali doma, prišli sa na mňa pozrieť rodičia so sestrou. Vždy som sa potešila, keď som ich na zápase videla.

V škole je to trošku ťažšie. Celkovo je škola v Nemecku na inej úrovni, ako na Slovensku, či už správaním učiteľov, písomkami, preberaným učivom a celkovým priebehom hodiny. Učitelia sú ku mne milí a berú na mňa ohľad. Pýtajú sa, či rozumiem a inokedy iba prídu a vysvetlia mi danú tému. Pri písomkách mi niekedy namiesto známky napíšu, ako vidia moju písomku, čo bolo dobre, čo bolo zle a kde som mohla ešte niečo napísať. Taký milý odkaz, nech viem, čo zlepšovať. Tiež mi dlhšie trvalo prísť na to, ako má vlastne vyzerať písomka, ktorú odovzdávam a čo všetko tam môže byť napísané. Písomka z čohokoľvek tu vyzerá ako sloh, kde spolužiaci zapíšu niekedy až 4 strany A4. V škole som si našla dobrých kamarátov, s ktorými trávim čas aj cez víkendy. Moja najlepšia kamarátka bola rok v Amerike, takže máme veľa spoločných tém a možno aj preto si s ňou tak dobre rozumiem. Trávim s ňou veľa času v škole, ale aj mimo školu.


Pri téme kamarátstiev by som určite chcela spomenúť ďalšie desiatky ľudí, ktorých som spoznala vďaka YFU na seminároch. Hneď po príchode, prvý týždeň, som sa spoznala s dvomi Češkami, s ktorými som celý čas v kontakte, boli sme spolu na výlete v Amsterdame aj s ďalšou kamarátkou z Turecka, ktorú sme spoznali na polročnom seminári v Mníchove.


Zažila som tu nesmierne veľa krásnych chvíľ, či už s rodinou alebo kamarátmi. O to viac ma mrzí, že sa to raz skončí. Samozrejme, mala som aj horšie chvíle, kedy som bola smutná, no to sa úplne stráca popri všetkých pekných veciach a zážitkoch. Ak by som však mala ísť na výmenný pobyt ešte raz, ani na sekundu by som neváhala a hneď by som sa zbalila a vyrazila.

Dominika, Nemecko

 

Zanechať komentár