Interview o polroku v Taliansku

Naša dobrovoľníčka Tamara vyspovedala Adama, ktorý má 18 rokov a jeho najväčšou záľubou je golf. Originálne býva v Bratislave, ale momentálne sa jeho druhým domovom stalo na pol roka talianske mesto Janov. V Taliansku je už 3 mesiace. A aké sú jeho pocity?

IMG_9561Prečo si sa rozhodol ísť na študijný pobyt do zahraničia? Je nejaký konkrétny dôvod, prečo si si vybral práve Taliansko?

Dôvod bol úplne klasický – lebo sa chcem zdokonaliť v taliančine, pretože na Slovensku navštevujem taliansku bilingválnu školu.

Spĺňa to zatiaľ tvoje očakávania alebo si mal inú predstavu?

Na začiatku som mal úplne inú predstavu, ale po mesiaci som si uvedomil, že nemôže byť všetko perfektné a teraz som strašne šťastný, že som tu.

V Taliansku si už pár mesiacov, cítiš už nejaké pokroky?

Keďže som na bilingválnom talianskom gymnáziu, vedel som už rozprávať dosť dobre po taliansky, ale zdá sa mi, že teraz je to ešte lepšie.

Ako tvoj odchod vnímali rodičia? Podporovali ťa v tvojom rozhodnutí alebo mali skôr výhrady?

Tak celé toto bol nápad mojej maminy, dlho sme sa o tom rozprávali a veľmi ma podporovali. Prvé dva týždne boli pre mňa aj pre nich trochu ťažké, lebo som jedináčik, takže máme medzi sebou silné puto, ale teraz si voláme raz za týždeň a už sme zvyknutí.

Ako ťa prijala tvoja hostiteľská rodina? Vychádzate spolu dobre alebo steIMG_9557 už mali aj nejaké nezhody?

Keď som prišiel do mojej hostiteľskej rodiny skoro som odpadol 🙂 lebo mám sestru černošku a brata z Kambodže. Obidvaja sú adoptovaní, ale od začiatku strašne milí. So svojim novým bratom si neskutočne rozumiem, možno je to tým, že je iba o 2 mesiace mladší ako ja. Nezhody sme mali raz, ale nebolo to nič hrozné. Moja hostiteľská mama mi vtedy hovorila, že si musím strážiť mobil, peňaženku a vzácne veci a že by bolo lepšie, keby som ich ani nevyťahoval vo vlaku, pretože je to nebezpečné. Na to som ja povedal, že nemienim sedieť vo vlaku a báť sa či mi niečo neukradnú a vždy som si dával na také veci pozor.

Čo ty a škola? Sadol ti taliansky školský systém alebo uprednostňuješ skôr ten slovenský?

Škola je celkom zaujímavá, ale chýbajú mi prestávky,  lebo Taliani majú iba jednu po 3 hodinách a potom ďalšie 3 hodiny, takže to je asi najväčšia nevýhoda.

Nemal si problém nájsť si kamarátov napríklad kvôli jazykovej bariére? Ako ťa prijali tvoji noví spolužiaci?

Tak ja som mal tú výhodu,  že som už vedel rozprávať po taliansky. Zo začiatku som mal aj trochu problém, ale spolužiaci sú neskutočne kamarátski tak som si s nimi sadol.

Tvojou veľkou záľubou je golf. Venuješ sa mu naďalej aj v Taliansku alebo nemáš tú možnosť?

Keď  toto celé moja mama vymyslela, povedal som,  že bez golfu nikam nejdem.  Takže tak sa aj stalo a trénujem tu rovnako ako doma – 3 krát do týždňa. Cez víkendy a v pondelok chodím aj reprezentovať školu v golfe. Neviem ako by som tu existoval bez golfu, pretože “golf je pre mňa všetko”.

Skús mi opísať jeden z tvojich bežných dní v Janove.

Ráno vstanem o 7:20, naraňajkujem sa a spravím všetky “ranné veci”. O 7:50 vyrazím z domu a za 5 minút som peši v škole. Mám prvé 3 hodiny, potom prestávku, kde sa stretne celá škola a potom ďalšie 3 hodiny a koniec školy. Po škole idem domov naobedovať sa a potom idem na golf vlakom. Zatrénujem si a naspäť idem znova vlakom. Keď prídem domov, naučím sa niečo, navečeriame sa celá rodina spolu, doučím sa a potom idem spať o cca 22:30.

Čo by si odkázal dievčatám a chalanom, ktorí uvažujú o štúdiu vIMG_9556 zahraničí?

…že vyskúšať si inú krajinu je perfektná vec, ale na začiatku treba byť trpezlivý, lebo ten začiatok je pre každého iný. Ale potom,  keď si nájdete kamarátov, je to už super. Ak máte vášeň pre nejaký šport, tak ako ja pre golf, odporúčam nevzdať sa jej. Pokračujte v tom, čo vás baví a napĺňa,  lebo sa môže stať, že po škole všetci kamaráti robia nejaký šport a vy neviete čo robiť. Presne preto som strašne rád, že mám golf.

S Adamom sa zhovárala Tamara Masarovičová 😎

Zanechať komentár