Leto v Nemecku, týždeň 2. – rozdiely v škole

Predtým než som odišla do Nemecka sme mali seminár. Pripravovali nás na katkakultúrny šok, na všetky možné odlišnosti, na to že máme očakávať zmeny. Samé zmeny. V duchu som si však myslela, že áno, budú tu zmeny a veľké, ale veď ja predsa idem len na 5 týždňov a veď to je Nemecko, to nie je tak ďaleko, to nie je také “iné”.

A verte mi, všetko je odlišné. Od jedla, cez tradície, školu, návyky, záujmy… áno, očakávala som zmeny v týchto kategóriách, ale nie také obrovské.

Preto som sa rozhodla napísať o tom, aké rozdiely sú medzi MOJOU školou (Gymnázium Antona Bernoláka) a MOJOU HOSŤOVSKOU školou (Robert Stock Gymnasium).

Dopredu upozorňujem, že sú to školy, ktoré navštevujem ja, to čo je pre mňa odlišné nemusí byť pre Vás. Tak teda začnem. 😉

  1. Pre mňa zásadný rozdiel je, že u nás jedna hodina trvá 45 minút – tu 90! Prvé dni bolo naozaj ťažké, si na to zvyknúť.
  2. Ďalší rozdiel, ktorý bol pre mňa enormný, je ten, že cez prestávky sedia na chodbách, triedy sa zamykajú a celú prestávku musia sedieť na chodbe.
  3. Keď ideme na toaletu v škole v Nemecku, nechávam tašku na chodbe na zemi, pričom na Slovensku si ju beriem so sebou.
  4. Koniec hodiny neoznamuje zvonček, ale učiteľ, ak náhodou niečo nedovysvetľoval a je už “5 minút po zvonení” študenti naďalej sedia a počúvajú.
  5. Väčšinu vyučovacej hodiny majú otvorené okno, aby mali v triede neustále čerstvý vzduch, preto je tu v škole neporovnateľne chladnejšie. Aj na chodbách.
  6. Každý žiak má rovnaké pomôcky a každý má veľkú plnú tašku –  pretože v nej majú všetky knihy a materiály a samozrejme plný peračník.
  7. Plný peračník obsahuje: pravítka, ceruzky, fixky, zvýrazňovacie fixky, perá, náplne do pier a toto všetko vo veľkom množstve. Pár študentov v “mojej slovenskej” škole má dobrý deň, keď nájde pero v taške. 🙂
  8. Nemajú zošity, majú jeden z ktorého vytrhávajú papiere, ktoré si potom zakladajú do jednotlivých fasciklov, pre daný predmet.
  9. Nosia si všetky učebnice, aj keď ich nepotrebujú.
  10. Veľmi dbajú na úpravu, keď idú robiť hocijaké čiary napríklad na rozdelenie jednej časti na pod-časti používajú pravítko, keď chcú niečo zvýrazniť používajú pravítko, keď chcú niečo podčiarknuť používajú pravítko…

Celkovo mi prídimage-0.02.01.f247efc3a83eb6415fcec0bd10c304a741e41a5424d4a9c777c3025ff2635685-Vu zodpovednejší, všetci si plnia úlohy a pod. (Tým nechcem povedať, že u nás to tak nie je, ale mám pocit, že to nie je tak dôsledné).

Tak tu bolo pár príkladov zo školy, ktoré sú rozdielne. Myslím, že ich je naozaj dosť a to som nespomenula všetky.

Takže budúcim študentom, ktorí vycestujú kamkoľvek hovorím z vlastnej skúsenosti. Bude to ÚPLNE iné. Vždy.

Pekný štart nového týždňa prajem, Katka

P.S. Cez týždeň som mala možnosť navštíviť Schwerin a cez víkend mala moja hosťovská sestra “abiball”, takže odtiaľ sú fotky… ?

Zanechať komentár