Leto v Nemecku, týždeň 5. – môj posledný…

s Nekomentované

Ahojte,

môj posledný týždeň a môj posledný príspevok. Ani neviete ako rýchlo to ubehlo, ? naozaj neskutočne. A teraz na konci mi príde 5 týždňov málo.

Moja rodina sa mi do týchto piatich týždňov snažila zahrnúť úplne všetko a od degustácie miestnych jedál, cez návštevu pamiatok či miest, až po zažitie “nemeckej kultúry” v každej maličkosti.

image-0-02-01-3e5bbf3fc62bddcbfee698c95e48d2c93666748e08ae5170c6d04969734753dd-VČo by som povedala k môjmu prvému a poslednému týždňu prázdnin v Nemecku? Že moja rodina urobila pre mňa naozaj všetko, aby som posledný deň mala nabitý do každej sekundy.

Navštívili sme Hamburg, Ludwigslust, Schwerin, grilovali sme, previezli ma na starých motocykloch, hrali sme bowling, zašli sme na večeru…

Ale myslím, že nič z tohto nie je v mojom poslednom článku tak potrebné ako konštatovanie.

A ja môžem skonštatovať, že som mala naozaj dokonalú rodinu, ušitú ako na mieru pre mňa. Mala som to šťastie. Taktiež môžem smelo vyhlásiť, že moje očakávania boli nie len splnené, ale aj neskutočne prevýšené. Naozaj.

Pred pobytom som si myslela, že v kultúre také veľké rozdiely nebudú, pretože predsa len Nemecko a Slovensko nie je tak ďaleko.Veľmi som sa však mýlila. Rozdiely sú naozaj takmer vo všetkom. Ja ďakujem YFU, že som to mohla zažiť. 5 týždňov je podľa mňa krátka doba na úplné spoznanie krajiny, ale myslím si, že keď človek chce a snaží sa, dokáže spoznať, naučiť sa, pochopiť, zažiť, vidieť, počuť veľa… Výmenu by som určite odporúčala každému, pretože myslím, že to je jedna z mála vecí vo vzdelávaní, ktorá funguje takmer 100% na 100%. ?

A moja výmena? Určite ma veľa naučila. Nehovorím len o zlepšení nemčiny, ale o spoznaní a zdokonalení seba, o väčšej zodpovednosti a spoľahlivosti, o pochopení inej mentality, vytvorení priateľstiev (možno na celý život). ?

No a po srdcervúcom rozlúčení sa s rodinou sme mali ďalší, popobytový (pred odjazdom domov) seminár.IMG-20160801-WA0004

Bol najlepší z tých, ktoré som zažila. Pravdepodobne to bolo tým, že všetci sme sa už poznali a keďže sme boli 11-násť členná skupina, každý mal veľké množstvo priestoru k tomu aby sa vyjadril. Bolo skvelé počúvať skúsenosti ľudí okolo. A keďže sme boli tak malá skupina, vytvorili sme si naozaj blízke vzťahy. Navzájom sme sa dohodli, že sa o tri roky vrátime do Berlína a dáme si tam víkendové stretko. ?

Dúfam, že mojich 5 týždňov vám pomôže sa rozhodnúť, pretože to odporúčam naozaj každému.

Ešte raz sa chcem poďakovať YFU Slovensko, za túto úžasnú možnosť. Ani sa nedá vyjadriť ako moc som vďačná.

Taktiež ďakujem za prečítanie príspevkov a keďže tento môj je posledný, želám všetko krásne ?

Tak sa držte! Katka

P.S.: Fotky sú z môjho posledného týždňa

Zanechať komentár