Nemecko – ako si zvykám

s Nekomentované

Asi začnem úplne od začiatku…

Môj pobyt sa začal na týždňovom OWO (orientation week) v Hamburgu. Spolu s mnohými ostatnými študentmi, z rôznych kútov sveta sme boli plne pripravení začať náš pobyt. Po pár mesačnej pauze od nemčiny, som tento týždeň využila na obnovenie starých poznatkov. Po týždňovom seminári, sme sa všetci natešení vrhli do vlakov, ktoré nás zaviezli k našim hosťovským rodinám. Nadšenie, strach, zvedavosť, otázky…to všetko sa mi vírilo hlavou. Po niekoľko-hodinovej ceste s kamoškami, sme konečne dorazili na vlakovú stanicu do Stuttgartu. Nadišiel ten moment, keď som mala prvýkrát uvidieť ľudí, s ktorými strávim jeden rok môjho života. Ľudí, ktorí by tu mali pre mňa byť, keď mi bude najťažšie, ľudí, ktorí si ma vybrali ako dcéru a sestru na jeden rok.

V hlave mi krúžili otázky. “Čo urobím keď vystúpim a nikoho neuvidím? Samozrejme, že budeš stáť a čakať”, upokojovala som sa. “Čo sa mám pýtať, keď ich uvidím? Niečo spontánne určite príde!”…a tak ďalej a tak ďalej…

Nakoniec som nemala ani čas na premýšľanie, pretože hneď po vystúpení som svoju rodinu uvidela. Na otázky som čas nemala tiež, pretože oni ma ako
prví zahrnuli kopou otázok. Bol to presne 16. august. Deň, kedy som začala žiť svoj nový život. Preč od rodiny s ktorou som žila 17 rokov, preč od priateľov. Prišla som do nového života naučiť sa skutočne žiť, naučiť sa jazyk, spoznať novú kultúru, nových priateľov. Zažiť rok plný zážitkov a plný skúseností.  

16. august a nasledujúcich pár mesiacov, bol presne ten čas, kedy som sa veľakrát seba samej pýtala čo so mnou bude o také 4 mesiace. A ja ani neviem ako, a tie 4 mesiace sú už aj fuč! Spoznala som veľa ľudí. Ľudí, ktorých mená si doteraz všetky nepamätám. Ešte stále sa učím spoznávať nemeckú kultúru. Tá mi dáva zabrať asi najviac. Pochopiť nemecké správanie, a prečo niečo robia tak, ako robia… Naučila som sa však dať šancu aj im, aby na oplátku pochopili oni mňa (a tiež mi dali šancu). Naše kultúry nie sú príliš rozdielne, ale sú rozdielne dostatočne. To sa mi páči, aj keď to je občas ťažké. Páči sa mi to, pretože práve preto som tu. Vyťažiť čo najviac.

Anka, výmenná študentka v Nemecku po pol roku pobytu.

Zanechať komentár