Nórsko, krajina fjordov, trolov a Vikingov

s Nekomentované

Ešte stále mám na pamäti ten chladný zimný deň, keď som sa definitívne dozvedela, že ďalší školský rok strávim v mojej vysnívanej krajine na severe Európy. Čas bežal a môj odchod bol stále bližšie a bližšie. Čo si mám vlastne zabaliť? Bude tam veľmi veľká zima? Budeme jesť stále iba ryby? Ako sa vlastne povie po Nórsky „Ahoj“

norsko1Vtedy som si uvedomila, že aj keď som čítala o Nórsku rôzne články a videla som nespočetne veľa obrázkov, o tejto krajine v podstate nič neviem. Až teraz môžem konečne hrdo a nahlas povedať: Áno, viem, aké je to žiť v Nórsku!

Usmiate tváre vodiča autobusu, predavačiek v potravinách alebo upratovačiek v škole, ľudí, ktorí Vám želajú dobré ráno, aj keď vás v živote predtým nevideli a vlastne ani netušia kto ste.

Keď máte šťastie, môžete ľahko natrafiť napríklad na soby alebo losy, voľne sa pasúce vedľa cesty. Dokonca sa možno budú chcieť tak ukázať, že vám ani nedovolia pokračovať v ceste autom. No a tá príroda! Leto je vážne krásne. Slnko svieti deň aj noc, odráža sa od čistého, modrého mora. Krásne farby oblohy keď sa slnko blíži k západu a odráža sa na hladine. Dokonca ak patríte k odvážnejším typom a nevadí vám trošku nižšia teplota, môžete vodu okúsiť aj inak ako len rukou.

A potom príde ešte krajšia zima. Možno trochu tmavá a chladná, ale akonáhle sa na oblohe zjaví polárna žiara, zahreje vás hlboko pri srdci. Roztancuje oblohu a s otvorenými ústami úplne zabudnete nato, ako chladno vonku je.

Táňa

Zanechať komentár