Zážitky zo Švédska

s Nekomentované

Môj výmenný rok sa začal v polovici augusta na viedenskom letisku, kde ma čakalo predsa len trochu ťažšie lúčenie. Zároveň to však boli momenty, ktoré som si tak dlho pred tým predstavoval a tešil som sa na toto nové dobrodružstvo. Keď som pristál na letisku v Štokholme, YFU dobrovoľníci si nás rozdelili a presunuli sme sa na popríjazdový seminár, kde som mal možnosť spoznať aj ostatných výmenných študentov z celého sveta.

Nasledovala cesta do hosťovskej rodiny a spoznanie ľudí, s ktorými budem tráviť zrejme najväčšiu časť svojho pobytu. Mal som veľké šťastie na skvelú hosťovskú rodinu, s ktorou sme si od prvého momentu sadli.

Ďalšou veľmi dôležitou časťou života výmenného študenta je škola! Presne ako nám bolo povedané,  zo začiatku bolo síce trošku ťažšie skamarátiť sa so Švédmi, ale akonáhle nervozita na oboch stranách opadla, získal som skvelých kamarátov, ktorí ma tiež podporujú.

Navštevujem školu, v ktorej mám predmety po švédsky, ale učitelia ku mne boli od prvého momentu zhovievaví a vždy mi pomohli, pretože som toho po švédsky v tom čase veľa nevedel. To sa však (našťastie ☺) postupom času zmenilo a už dokážem po švédsky komunikovať s hosťovskou rodinou a aj v škole. Verím, že do konca pobytu už budem vladkorozprávať plynule, skoro ako domáci!

Dúfam, že sa mi naskytne možnosť vidieť nové miesta! Stihol som navštíviť napríklad Göteborg alebo Malmö, no chcel by som spoznať viac.

Akurát som úspešne zvládol Vianoce, ktoré boli samozrejme odlišné od tých našich, Slovenských. Veľmi sa mi páčilo vidieť švédske vianočné zvyky a tradície, no a samozrejme ochutnať ich jedlo.

Už teraz sa teším, na to všetko nové, čo ma čaká v najbližšom polroku!!

Vladimír

Zanechať komentár