Veľká noc vo svete

s Nekomentované

Veľká noc je najväčším kresťanským sviatkom. Ako každý iný sviatok, aj tento sa v rôznych kútoch sveta oslavuje rôznorodo. U nás sa oblieva a šibe, inde sa zas hľadajú vajíčka v záhradách.

 

Francúzsko

Vo Francúzsku sa traduje, že kostolné zvony odídu na Zelený štvrtok do Ríma pozrieť pápeža.  Pápež ich pozdraví a keď sa v nedeľu vracajú späť, tak so sebou prinesú aj veľkonočnú čokoládu. Tú deti hľadajú vo svojich záhradách počas Chasse aux oeufs – Lovu na vajíčka. V niektorých regiónoch je však tradíciou, že čokoládu schováva zajac.
Okrem hľadanie čokolády sa potrebujú Francúzi dobre najesť. Nemajú typicky veľkonočné jedlo, samozrejme, že to závisí od regiónu, no na veľkonočných stoloch by sme mohli nájsť jahňa, králika a ako dezert veľkonočného pečeného baránka.

Argentína

V Argentíne je Veľká noc (“Pascua”) najväčším sviatkom roka. Dokonca väčším ako Vianoce, lebo sa oslavu znovuzrodenie Krista. Keďže je Argentína veriaca krajina, väčšína ľudí chodí na bohoslužby kde sú pripravené rôzne predstavenia študentov. Okrem iného je podstatný taktiež pôst. Každá rodina oslavuje Veľkú Noc v kruhu rodiny a priateľov. Spoločne trávia voľný čas, počas ktorého oddychujú.

Švédsko

Veľká Noc je vo Švédsku spojená s množstvom milých tradícií a zvykov. Medzi najzaujímavejšie z nich patrí tradícia ochrany pred čarodejnicami na Zelený štvrtok. Deti v tento deň chodia od domu k domu po uliciach a od susedov si pýtajú sladkosti alebo mince. Na oplátku im zas dajú vlastnoručne namaľovaný obrázok. Domy v tomto období zvyknú byť ozdobené farebnými pierkami a podáva sa predovšetkým losos, slede v náleve, varené vajíčka, či jarný šalát z čerstvej pažítky. Glad Påsk allihoppa!

 

Indonézia

Síce je Indonézia skôr moslimská krajina, sú tu aj kresťania. Niektoré veľkonočné zvyky, ako napríklad lov na vajíčka, prevzali od západných krajín, v odľahlejších častiach krajiny sú zvyky stále jedinečné. Jedným z týchto zvykov je tzv. Kure, kde ľudia chodia od domu k domu a spoločne sa modlia. Na začiatku sa však očistia kríže a sochy Ježiša Krista a Panny Márie a na konci Pánu Bohu obetujú peniaze, ovocie, zelenina, palmy, ktoré sa avšak rozdajú pútnikom a tým, ktorí sa zúčastnili tejto slávnosti.

 

Zanechať komentár