YFU – malá organizácia s veľkým srdcom

Vedeli ste o tom, že nórska korunná princezná Mette-Marit je tiež bývalou YFU výmennou študentkou? 🙂  Princezné síce na Slovensku nemáme, no ročne cez YFU Slovensko vycestuje do zahraničia 10 až 15 študentov. Je to veľa či málo?

Aby sme veci uviedli na správnu mieru – trošku štatistiky: YFU Slovensko je jednou z viac ako 55 organizácií, ktoré tvoria celosvetovú sieť YFU. Za viac ako 60 rokov existencie táto sieť vďaka svojim kultúrno-vzdelávacím programom ovplyvnila životy viac ako 270.000 ľudí (študentov, hostiteľských rodín…) a viac ako 70.000 dobrovoľníkov. Všetkých spája vízia, že výmenné pobyty – zažitie si “inej kultúry” na vlastnej koži, môže pomôcť celkovému porozumeniu medzi krajinami či ľuďmi.

YFU Slovensko je malou kvapkou v sieti od roku 2005 a za tento čas “vyslala” do sveta viac ako 150 študentov. A kam všade? Samozrejme, že študenti šli do “tradičných” krajín ako USA, Nemecko, či Francúzsko. No niektorí nabrali odvahu a šli aj do Azerbajdžanu, Indie, Čile či Mexika.

Tým, že YFU Slovensko zostáva malou organizáciou – vieme byť veľmi osobní a pomerne flexibilní. Nie vždy sa nám podarí splniť všetky požiadavky našich záujemcov – to sa jednoducho nedá. Sme hlavne dobrovoľníckou organizáciou = naše hostiteľské rodiny/tútori/tímeri na seminároch/študenti prezentujúci na školách/aktivisti na eventoch či YFU akciách sú dobrovoľníci a to nám dáva veľmi jasné hranice. Všetci v YFU sa riadime pravidlami, ktoré nemusia vyhovovať každému a aj keď je výmenný pobyt skvelá vec, nie je pre každého – nielen kvôli finančnej náročnosti. Nie každý z nás je typom človeka, ktorý bez problémov zvládne rok v cudzej krajine, rodine, škole… Preto so záujemcami veľa komunikujeme (je to dôležité rozhodnutie!), každý študent musí prejsť výberovým pohovorom a prípravným seminárom, tiež je niekoľko seminárov/stretnutí počas výmenného roka. Okrem toho organizujeme predodjazdové stretnutie aj pre rodičov – aby vedeli čo ich čaká.

Výmenný pobyt nie je len jeden rok života – ale život v jednom roku. O tom ako dokáže rok v zahraničí ovplyvniť celý život hovoria najlepšie osobné skúsenosti bývalých YFU výmenných študentov. Ale aby sme to zhrnuli: je to jednoducho príležitosť vyrásť, dospieť, nájsť svoj smer v živote, naučiť sa niečo nové, spoznať sám seba, nájsť si nových priateľov. Je to možnosť zistiť, že aj keď veci nejdú podľa našich predstáv – nemusí to automaticky znamenať, že je to zlé. Zistiť, že život v cudzej krajine je jednoducho iný – ani horší ani lepší. Zistiť, že v živote nie je nič samozrejmé a že za sny/ideály/vízie sa oplatí vykročiť do nepohodlia. A za takúto skúsenosť to určite stojí.

 

 

Zanechať komentár